Uzavření knihovny z důvodu epidemie

22.03.2020

Milí čtenáři,

Všichni jsme se ocitli v neočekávané situaci, informace kolem nás přicházejí rychle, rychle se mění, často dříve, než stačíme vstřebat ty předchozí, už musíme reagovat na další.

Březen byl vždy v naší knihovně spojen s Nocí s Andersenem, která se letos nekoná. Odloženo je i plánované autorské čtení, zatím na 6. května, ale je možné, že i tento termín bude ještě odsunut na později.

Všechny výpůjčky jsou prodlouženy do 30. dubna 2020. Bude-li knihovna v souvislosti s dalšími nařízeními uzavřena i nadále, výpůjčky opět prodloužíme. V době uzavírky proběhne revize knižního fondu, která byla plánována na letošní léto.

A co číst, když knihy z knihovny už jsou přečtené?

Můžeme číst knihy elektronické. Knihy obecně podléhají autorskému zákonu, v současné době se však objevují různá uvolnění pravidel nebo dočasná zpřístupnění digitalizovaných knih zdarma. Obecně platí, že autorským právům nepodléhají díla, jejichž všichni původci zemřeli před více než 70 lety. Městská knihovna v Praze nabízí velké množství těchto knih k on-line čtení nebo ke stažení v různých formátech na svých internetových stránkách. Volně přístupná jsou tak díla Karla Čapka, Viktora Dyka, Boženy Němcové, Aloise Jiráska a mnoha dalších. Trochu složitější je to s překladovými nebo ilustrovanými dokumenty, protože i když se může jednat o dílo staršího autora, autorská práva drží i překladatel a ilustrátor.

Kromě toho městská knihovna také každý den zpřístupňuje ke stažení jednu knihu, která ještě autorským právům podléhá. Výběr je většinou zaměřen na školáky a studenty.

Na jeden měsíc zdarma je také mimořádně aplikace Booko. S dětskými knížkami to jde hned o něco lépe. A v Booko appce jich je více než sto. Desítky příběhů, které můžete mít hned k dispozici, aniž byste chodili ven. Tak zůstaňte doma a schovejte se s dětmi do krásných příběhů.

Vím, že nejen v době nepřístupné knihovny si lidé půjčují knihy mezi sebou. Prosím buďte při vzájemném předávání knih opatrní. Doporučuji, abyste takto vypůjčenou knihu nechali ještě 2 dny nečtenou, aby byla jistota, že kniha není infekční. Před čtením si myjte ruce, při čtení nejezte, neolizujte si prsty při otáčení stránek (to doufám nikdo z našich čtenářů nedělal ani dříve).

Odkazy na elektronické čtení dávám průběžně na facebookovou stránku knihovny https://www.facebook.com/Knihovna.Bechovice/ , postupně i do aktualit na webové stránce naší knihovny www.knihovna-bechovice.cz.

Všem vám přeji, abyste mimořádnou situaci ve zdraví zvládli a více než jindy se těším na osobní setkání s vámi v knihovně.

Hana Santolíková